Deweloperzy coraz bardziej aktywni w obszarze budownictwa jednorodzinnego

5 stycznia 2022
0 Komentarzy

Dane zebrane przez Polski Związek Firm Deweloperskich wskazują na coraz większe zainteresowanie deweloperów sektorem budownictwa jednorodzinnego.

Rokrocznie w Polsce powstaje między 80 a 90 tys. domów jednorodzinnych. Udział spółek deweloperskich w tym sektorze rynku sukcesywnie rośnie.
W 2016 roku deweloperzy wybudowali jedynie 2,8 tys. domów, ze wszystkich 80,8 tys., które zostały oddane do użytkowania w tamtym okresie. Stanowiło to raptem 3,47 proc. udziału w rynku. Dwa lata później liczba ta wzrosła do 18,9 tys., a w 2019 roku do 22 tys. domów, co stanowiło już 22,11 proc. udziału w rynku. Liczba ta wzrosła również w roku 2020, osiągając poziom 23,6 tys. Był to 24,16 proc. udziału w sektorze.

– Za rok 2021 dysponujemy obecnie danymi z pierwszych 6 miesięcy, ale już widzimy, że liczby te będą wysokie – podsumowuje Patryk Kozierkiewicz, ekspert PZFD.

W okresie od stycznia do czerwca 2021 roku w Polsce powstało 52,5 tys. domów jednorodzinnych. Deweloperzy wybudowali 10,5 tys. z nich, co daje 20 proc. udział w rynku. Dla porównania w tym samym okresie 2020 roku deweloperzy oddali do użytku 9,45 tys. budynków jednorodzinnych. Jak więc widzimy liczba ta stale rośnie.

Nabywcy wybierają domy od deweloperów m. in. ze względu na czas realizacji inwestycji, infrastrukturę jaką deweloper zapewnia przy swoich projektach oraz na walory estetyczne takich osiedli. Zwarta zabudowa jednorodzinna, stosowana w przypadku budowy osiedli deweloperskich jest również bardziej ekologiczna w porównaniu do indywidualnie budowanych domów, które w sposób niejednolity zajmują duże połacie terenu i mają niekorzystne oddziaływanie na środowisko naturalne.

Zostaw komentarz