Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

27 października 2021
0 Komentarzy

Rynek pierwotny, pomimo niepokojących prognoz wywołanych epidemią koronawirusa, przeżywa swój złoty okres. Osiedla wyrastają jak grzyby po deszczu, a ofert nowych mieszkań jest tak dużo, że zdecydowanie jest w czym wybierać. Firmy deweloperskie prześcigają się w coraz ciekawszych i coraz bardziej funkcjonalnych projektach. Wciąż jednak dla przyszłych mieszkańców jedną z głównych kart przetargowych jest lokalizacja.

Obrzeża czy centrum – to wybór, przed którym stoi każdy, kto szuka swojego wymarzonego „m”. Którą opcję Polacy wybierają najczęściej? Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Każda z lokalizacji posiada tyle samo zalet, co potencjalnych minusów. Zanim więc decyzja zostanie ostatecznie podjęta, warto rozważyć wszystkie „za” i „przeciw” i na tej podstawie wybrać miejsce swojego nowego mieszkania. To, co dla jednej osoby może być ogromną zaletą, dla innych z tego samego powodu stanie się wadą.

Zalety mieszkania w centrum miasta

Zdecydowanym plusem centralnej lokalizacji inwestycji jest doskonała komunikacja i dobrze rozbudowana infrastruktura. Mieszkanie w centrum to gwarancja, że bez żadnego problemu będzie można dostać się do jakiegokolwiek punktu na mapie miasta. Z pewnością w bardzo bliskiej odległości znajdować się będą stacje metra, przystanki autobusowe i tramwajowe, a nawet dworzec PKP.

To nie wszystko. Na zakup mieszkania w centrum bardzo często decydują się inwestorzy mający w planach wynajmowanie go. Osoby poszukujące dla siebie tymczasowego miejsca zamieszkania – studenci czy pracownicy przyjezdni, dużo chętniej wybiorą lokum, które zniweluje konieczność długich dojazdów do pracy czy na uczelnię. Dla studentów ogromną zaletą mieszkania w ścisłym centrum jest to, że tutaj znajdują się wszystkie atrakcyjne dla nich miejsca – kina, teatry, galerie handlowe, puby i restauracje.

Decydując się na mieszkanie w ścisłym centrum trzeba jednak liczyć się również z pewnymi minusami. Z pewnością poziom hałasu będzie znacznie wyższy niż na obrzeżach miasta. Mocno zintensyfikowany ruch samochodów i innych środków komunikacji nie tylko powoduje, że próżno szukać tam idealnej ciszy, ale naraża też na większą produkcję smogu. W związku z tym powietrze będzie nie tak czyste, jak w lokalizacjach bardziej oddalonych.

Choć każde miasto może poszczycić się pięknymi parkami i zielonymi skwerami, by dostać się do większych terenów rekreacyjnych z pewnością konieczna będzie dłuższa podróż.

Anna Osińska, Sales & Marketing Manager, OPG Property Professionals / OFF Piotrkowska Center

To może mieszkanie na obrzeżach?

Wymieniając wady i zalety takiego rozwiązania wystarczy odwrócić argumenty przytaczane powyżej. Na mieszkanie na peryferiach decydują się głównie rodziny z dziećmi poszukujące ciszy i spokoju. To oni szukają miejsca, gdzie zamieszkają na dłużej. Choć infrastruktura z pewnością nie będzie tam tak rozbudowana, a połączenia komunikacyjne nie zaoferują tak wielu rozwiązań, jak w centrum miasta, warto wziąć pod uwagę szereg zalet takiego mieszkania.

Często zdarza się, że nowa inwestycja na obrzeżach miasta nie ma jeszcze tak rozwiniętego sąsiedztwa, więc może być trudno o bliski żłobek lub przedszkole dla dziecka lub większy sklep do codziennych zakupów. To jednak wada, która bardzo szybko może okazać się nieaktualna, gdyż szybki rozwój tego typu terenów sprawia, że zapotrzebowanie to będzie wkrótce zaspokojone.

Z raportu corocznie przygotowywanego przez firmę OPG Property Professionals dotyczącego pierwotnego rynku mieszkaniowego w Łodzi wynika, że struktura budowanych mieszkań mocno uzależniona jest od ich lokalizacji, co z kolei związane jest z podanymi w niniejszym artykule zaletami i wadami konkretnego umiejscowienia. W śródmieściu przeważają inwestycje 1- i 2-pokojowe, z kolei w miejscach oddalonych od centrum proponowane lokale mają już zdecydowanie większy metraż.

Warto jednak szukać rozwiązań pośrednich, które zniwelują wady obu lokalizacji a uwypuklą ich zalety. Wybierając mieszkanie ulokowane w spokojnej okolicy centrum miasta z pewnością nikt nie będzie narzekał na nadmierny hałas, za to ogromnym ułatwieniem będzie łatwy dostęp do komunikacji i oferty rozrywkowej. Wiele obecnie budowanych osiedli, mimo lokalizacji w bliskim sąsiedztwie Śródmieścia, jest swoistą enklawą w przemyślany sposób oddzieloną od ruchliwych ulic, co cenią sobie przede wszystkim rodziny z małymi dziećmi.

Szeroki wybór ofert deweloperskich wymusza na inwestorach szukania rozwiązań, które zadowolą jak największą grupę odbiorców. Dlatego też wybierając mieszkanie dla siebie warto przyjrzeć się uważnie każdej ofercie, bo być może lokalizacja, która na pierwszy rzut oka będzie dyskwalifikowała konkretną inwestycję, po bardziej wnikliwej analizie okaże się bardzo atrakcyjna i warta uwagi.

Zostaw komentarz