Nowe budownictwo to mniejsze rachunki w przyszłości

16 sierpnia 2021
0 Komentarzy
Konrad Plochocki_PZFD_8790AA2

Konrad Płochocki

Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich

Dzięki zaostrzonym w 2021 roku normom energetycznym, budynki obecnie stawiane przez deweloperów zużywają sześciokrotnie mniej energii niż te z wielkiej płyty.

Do końca 2050 roku, Unia Europejska ma być całkowicie neutralna dla klimatu, teraz Komisja Europejska podkręca tempo i prezentuje nowy pakiet propozycji legislacyjnych „Fit for 55”, które mają doprowadzić do  obniżenia emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. do roku 2030.

– Po wprowadzeniu zmian, które proponuje Komisja takich jak np. opłaty za emisję CO2, skokowo wzrosną koszty utrzymania starych budynków, które są nieefektywne energetycznie. Dziś aż 75 proc. budownictwa na terenie Unii Europejskiej ma bardzo słabą efektywność energetyczną. W Polsce mieszkania starsze, zlokalizowane w budynkach z wielkiej płyty zużywają sześciokrotnie więcej energii niż współczesne budownictwo deweloperskie – mówi Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich. 

Konrad Plochocki_PZFD_8790AA

W propozycjach legislacyjnych Komisji Europejskiej „Fit for 55” znalazło się miejsce na stworzenie Funduszu Socjalnego, który ma służyć łagodzeniu skutków zmian dla osób borykających się ubóstwem energetycznym. – Fundusz miałby wspierać renowację budynków, ale też bezpośrednio najbiedniejsze rodziny i małe przedsiębiorstwa. Zapewne nowe budownictwo deweloperskie, zarówno mieszkaniowe jak i komercyjne, stanie się jeszcze bardziej konkurencyjne, ponieważ będzie ono tańsze w dalszej eksploatacji –  dodaje Konrad Płochocki, Dyrektor Generalny PZFD.

Komisja Europejska zauważyła również rosnący problem eksploatowania obszarów naturalnych, leśnych i rolnych pod budownictwo. Według proponowanego pakietu, europejskie miasta mają rozrastać się w górę, a nie w szerz jak dzieje się to do tej pory. – Co roku na terenie Unii Europejskiej pod budownictwo zagarniane jest 539 km² obszarów naturalnych, czyli więcej niż ma powierzchnia Malty. Jeżeli zaczniemy budować nasze miasta w górę, to ochronimy tkankę naturalną i obniżymy emisję gazów. – podsumowuje Konrad Płochocki z PZFD.

Polski Związek Firm Deweloperskich jest największą i najbardziej wpływową organizacją branży deweloperskiej, która od niemal 20 lat reprezentuje interesy firm deweloperskich w Polsce i Unii Europejskiej. Podejmuje działania na rzecz tworzenia dobrego prawa, polepszania warunków inwestowania na rynku nieruchomości, rozwoju zawodowego pracowników firm członkowskich oraz poprawy wizerunku branży. Zrzesza ponad 230 firm z całego kraju, reprezentując cały przekrój rynku – zarówno małe firmy rodzinne, jak i międzynarodowe korporacje, obejmując rynek mieszkaniowy i komercyjny. 

Zostaw komentarz